Essentials 4-Tier Plastic Garage Shelving Unit 600mm x 300mm x 1300mm (397TW)
Robust, easy-to-clean polypropylene shelving unit for indoor garages, workshops, cellars and utility rooms. With a total max load capacity of 100kg and 25kg per shelf. Shelves constructed from 90% recycled plastic. Easy to assemble with a clipping system, so no tools required. Shelves attach to wall via the supplied plastic accessories.
- 25kg Shelf Capacity
- Black Finish Polypropylene Frame
- Polypropylene Shelves
- Wall Mounted
View all: Essentials Garage Shelving
Robust, easy-to-clean polypropylene shelving unit for indoor garages, workshops, cellars and utility rooms. With a total max load capacity of 100kg and 25kg per shelf. Shelves constructed from 90% recycled plastic. Easy to assemble with a clipping system, so no tools required. Shelves attach to wall via the supplied plastic accessories.
- 25kg Shelf Capacity
- Black Finish Polypropylene Frame
- Polypropylene Shelves
- Wall Mounted
View all: Essentials Garage Shelving
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| CALC - Frame Material Type | Plastic |
| Coating & Finishing Type | Black Finish |
| Containers Supplied | Containers Not Supplied |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frame Material Type | Polypropylene |
| Frame/Leg Colour | Black |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Bay Load Capacity | 100 kg |
| Max Shelf Load Capacity | 25 kg |
| Mount Type | Wall Mounted |
| No. of Shelves | 4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 300 mm |
| Product Height | 1300 mm |
| Product Type | Garage Shelving Unit |
| Product Width | 600 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Shelf Material | Polypropylene |
| Total Product Weight | 2500 g |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Shelves (4), uprights (12), feet (4), caps (4), wall fixing accesories (2) and unification accessories (2).