WD-40 Aerosol Lubricant 600ml (21697)
Over 2000 known uses. Cleans, protects, displaces moisture, penetrates, lubricates, gets under dirt and grease, dissolves adhesives, dries electrical systems and eliminates moisture-induced short circuits. Loosens rusted, frozen or stuck metal fastenings, holds firmly to all moving parts, corrosion resistant, shields against moisture on bare metal. It will not affect fabrics, rubbers or plastics.
- Protects Metals from Corrosion
- Quick-Drying Formula Eliminates Moisture
- Penetrates Dirt & Grime Quickly
View all: WD-40 Lubricants
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 | £7.49 (£12.48/Ltr) | - |
| 2 - 3 | £7.11 (£11.85/Ltr) | Save 5% |
| 4 + | £6.73 (£11.22/Ltr) | Save 10% |
Over 2000 known uses. Cleans, protects, displaces moisture, penetrates, lubricates, gets under dirt and grease, dissolves adhesives, dries electrical systems and eliminates moisture-induced short circuits. Loosens rusted, frozen or stuck metal fastenings, holds firmly to all moving parts, corrosion resistant, shields against moisture on bare metal. It will not affect fabrics, rubbers or plastics.
- Protects Metals from Corrosion
- Quick-Drying Formula Eliminates Moisture
- Penetrates Dirt & Grime Quickly
View all: WD-40 Lubricants
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | WD-40 |
| Label Info 1: Signal Word | Danger |
| Label Info 2: Hazard Statements | H336 May cause drowsiness or dizziness.H222 Extremely flammable aerosol.H304 May be fatal if swallowed and enters airways.H229 Pressurised container: may burst if heated.EUH066 Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Without adequate ventilation, formation of explosive mixtures may be possible. |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | Hydrocarbons, C9-C11, n-alkanes, isoalkanes, cyclics, 2% aromatics; carbon dioxide; |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 90 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Oil Base | Mineral |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Aerosol Lubricant |
| Vocs Grams Per Litre | 0.0 g/l |
| Volume | 600 ml |
Hazardous - Delivery unavailable for any offshore location.