WD-40 Multi-Use Lubricant 450ml (9866T)
Over 2000 known uses. Cleans, protects, displaces moisture, penetrates, lubricates, gets under dirt and grease, dissolves adhesives, dries electrical systems and much more. Features Spray2Ways technology for a wide application. Ideal for garage, workplace and home.
- Protects Metals From Corrosion
- Pentrates Dirt & Grime Quickly
- Spray2Ways Technology
- Smart Straw Technology
- Silicone-Free
View all: WD-40 Lubricants
Over 2000 known uses. Cleans, protects, displaces moisture, penetrates, lubricates, gets under dirt and grease, dissolves adhesives, dries electrical systems and much more. Features Spray2Ways technology for a wide application. Ideal for garage, workplace and home.
- Protects Metals From Corrosion
- Pentrates Dirt & Grime Quickly
- Spray2Ways Technology
- Smart Straw Technology
- Silicone-Free
View all: WD-40 Lubricants
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | WD-40 |
| Label Info 1: Signal Word | Danger |
| Label Info 2: Hazard Statements | H336 May cause drowsiness or dizziness.H222 Extremely flammable aerosol.H304 May be fatal if swallowed and enters airways.H229 Pressurised container: may burst if heated.EUH066 Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Without adequate ventilation, formation of explosives mixtures may be possible. |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | Hydrocarbons, C9-C11, n-alkanes, isoalkanes, cyclics, 2% aromatics; carbon dioxide; |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 90 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Oil Base | Mineral |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Multi-Use Lubricant |
| Vocs Grams Per Litre | 655 g/l |
| Volume | 450 ml |
Hazardous - Delivery unavailable for any offshore location.