Zink THEA Indoor White Microwave Recessed Sensor 360° (4277R)
The Zink THEA indoor white microwave recessed sensor provides reliable 360° motion detection for various indoor lighting applications. This advanced recessed sensor, constructed from durable polycarbonate, uses high-frequency electromagnetic waves to detect movement. It is ideal for environments such as corridors, entrances, stairwells, commercial spaces, and security systems, offering flexible installation. Features include an adjustable time delay from 10 seconds to 12 minutes and an adjustable dusk-to-dawn sensor, ensuring efficient energy management. The sensor is mains-powered and remains stable around heat sources such as radiators and sunlight, reducing false triggers.
- IP21: For Indoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 1-8m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Recessed
- Time Delay: 10sec-12min
- Suitable for Both Domestic & Commercial Use
View all: Zink Motion Sensors
The Zink THEA indoor white microwave recessed sensor provides reliable 360° motion detection for various indoor lighting applications. This advanced recessed sensor, constructed from durable polycarbonate, uses high-frequency electromagnetic waves to detect movement. It is ideal for environments such as corridors, entrances, stairwells, commercial spaces, and security systems, offering flexible installation. Features include an adjustable time delay from 10 seconds to 12 minutes and an adjustable dusk-to-dawn sensor, ensuring efficient energy management. The sensor is mains-powered and remains stable around heat sources such as radiators and sunlight, reducing false triggers.
- IP21: For Indoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 1-8m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Recessed
- Time Delay: 10sec-12min
- Suitable for Both Domestic & Commercial Use
View all: Zink Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Zink |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Recessed |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | A motion sensor is responsible for turning a light on when it senses presence and off when it's no longer there. This can help reduce your home's energy consumption. |
| IP Rating | IP21 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | THEA |
| Model No | 29187 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 76 mm |
| Product Height | 75 mm |
| Product Type | Recessed Sensor |
| Product Width | 76 mm |
| Sensor Angle | 360 ° |
| Sensor Range | 1-8 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 1200 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 300 W |
| Switching Capacity (LED) | 300 W |
| Wireless/Wired | Wired |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cascade Holdings Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Gorse Mill, Gorse Street, Chadderton, Oldham, OL9 9RJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.cascadehl.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |