Zink Daw Outdoor LED Solar-Powered Path Lights Black 200lm (371VJ)
Solar-powered path lights supplied with an IR remote control. Lamps can be spike or deck-mounted. Ideal for use in most garden settings. Black.
- IP65: For Outdoor Use
- RGB & White
- Modern Design
- 200lm
- Adjustable
- ABS Body
- Tempered Glass Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
View all: Zink Garden Spike Lights
Sorry, this item is currently out of stock
Solar-powered path lights supplied with an IR remote control. Lamps can be spike or deck-mounted. Ideal for use in most garden settings. Black.
- IP65: For Outdoor Use
- RGB & White
- Modern Design
- 200lm
- Adjustable
- ABS Body
- Tempered Glass Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
View all: Zink Garden Spike Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Batteries Supplied/Required | Rechargeable Li-Ion Battery Supplied |
| Body Material | ABS Body |
| Brand | Zink |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Colour-Changing |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Floor-Mounted |
| Head Width | 40 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Lm | 200 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Daw |
| Model No | ZN-42059 |
| Overall Height | 250 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Type | Path Lights |
| Protection Class | Class III |
| Sensor Type | Photocell |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spike Length | 200 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode