Zarges Variotec V Aluminium 4.17m Combination Ladder (126CP)
4.17m multifunctional extendable ladder, ideal for use on stairs. Features adjustable working heights in increments of 280 mm, and replaceable bolted steel hinges. Fitted with stabilisers for single ladder use that can be folded in to save space or when used as a step ladder. Includes extruded aluminium stiles for stability, and high-strength, non-twist rung/stile connections.
- Closed to Max. Open Height: 1.29 - 4.17m
- Stepladder, Extended Stepladder, Extension Ladder & Stair Way Ladder Functions
- Total Product Weight: 15 kg
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Anti-Slip Feet & Treads
- Square Rungs
- 0.64m Wide Flared Leg Stability
- 1 Year Guarantee
View all: Zarges Combination Ladders
4.17m multifunctional extendable ladder, ideal for use on stairs. Features adjustable working heights in increments of 280 mm, and replaceable bolted steel hinges. Fitted with stabilisers for single ladder use that can be folded in to save space or when used as a step ladder. Includes extruded aluminium stiles for stability, and high-strength, non-twist rung/stile connections.
- Closed to Max. Open Height: 1.29 - 4.17m
- Stepladder, Extended Stepladder, Extension Ladder & Stair Way Ladder Functions
- Total Product Weight: 15 kg
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Anti-Slip Feet & Treads
- Square Rungs
- 0.64m Wide Flared Leg Stability
- 1 Year Guarantee
View all: Zarges Combination Ladders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Anti-Slip | Anti-Slip Feet & Treads |
| Base Width | 0.64 m |
| Brand | Zarges |
| Closed Height | 1.29 m |
| Closed Height Band | 1-2 m |
| Construction Material (Access) | Top Grade Aluminium |
| Insulation Tested | Not Insulated |
| Ladder Material | Aluminium |
| Ladder Product Type | Combination |
| Ladder Width | 640 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Height Band | 4-5 m |
| Max. Open Height | 4.17 m |
| Max. Static Vertical Load | 150 kg |
| Model Name | Variotec V |
| Model No | 42437 |
| No. Of Sections | 4 |
| No. of Functions | 4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Combination Ladder |
| Professional/Non-Professional Use | Professional Use |
| Rungs by Section | 4 x 4 |
| Stability Type | Wide Flared Leg Stability |
| Total Product Weight | 15 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Werner UK Sales & Distribution Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Causeway, Maldon, Essex, CM9 4LJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.wernerco.com/uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | WernerCo Hungary Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 6000 Kecskemet, Szt. Istvan Krt. 19, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.prodrivenbrands.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode