Yale YEC/250/DB1 Electronic Combination Alarmed Safe 16.3Ltr (458HR)
- Electronic Combination Opening
- 3-8 Digit Code Length
- 16mm Width Locking Bolt
- Tamper Alert
- Quick & Easy Installation
- Key Override
- Anti-Bump Solenoid for Extra Protection
View all: Yale Home Safes
- 3-8 Digit Code Length
- 16mm Width Locking Bolt
- Tamper Alert
- Quick & Easy Installation
- Key Override
View all: Yale Home Safes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Yale |
| Capacity | 16.3 Ltr |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Door Thickness | 4 mm |
| External Depth | 250 mm |
| External Height | 250 mm |
| External Width | 350 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Installation Type | Quick & Easy Installation |
| Internal Depth | 200 mm |
| Internal Height | 240 mm |
| Internal Width | 340 mm |