Xpelair GXC6EC (7 1/4") Axial Kitchen Extractor Fan White 120-230V (457GX)
For use in kitchens or utility rooms. Designed for installation into windows or panels between 4mm and 35mm in thickness. Features maintenance free EC motor with ball bearings and integral finger safety guard. Operated by pullcord. Trickle ventilation when idle.
- Pullcord
- Noise Level 37dBA at 3m
- Extraction Rate 229m³/hr
- Designed for Zone 1 Usage
- Ducting Not Included
- Backdraft Shutter
- No Overrun Function
View all: Xpelair Kitchen Extractor Fans
For use in kitchens or utility rooms. Designed for installation into windows or panels between 4mm and 35mm in thickness. Features maintenance free EC motor with ball bearings and integral finger safety guard. Operated by pullcord. Trickle ventilation when idle.
- Pullcord
- Noise Level 37dBA at 3m
- Extraction Rate 229m³/hr
- Designed for Zone 1 Usage
- Ducting Not Included
- Backdraft Shutter
- No Overrun Function
View all: Xpelair Kitchen Extractor Fans
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Xpelair |
| Building Regulations | Will comply with Building Regulation Part F if installed in accordance with the manufacturer's instructions and by a competent person. |
| Colour | White |
| Construction Material (Heating) | Plastic & Steel |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Ducting Diameter | 0 mm |
| Ducting Included | Ducting Not Included |
| Extraction Band | 201-300 m³/hr |
| Extraction Rate | 229 m³/hr |
| Extractor Fan Control Type | Standard |
| Fan Diameter (Imperial) | 7 1/4 " |
| Fan Operation Type | Pullcord |
| Fan Speed Settings | Single-Speed |
| Fitting Installation | Window or Panel-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IP Rating | IPX4 |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Insulation Type | Double-Insulated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | GXC6EC |
| Noise Level at 3m | 37 dBA |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 6.8 W |
| Power Voltage Supply | 120-230 V |
| Product Depth | 155-186 mm |
| Product Height | 226 mm |
| Product Type | Kitchen/Utility Fan |
| Product Width | 210 mm |
| Projection From Wall | 32 mm |
| Transformer | Transformer Not Required |
| z1 - UK Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glen Dimplex Millbrook House, Grange Drive Hedge End, Southampton, Hampshire, SO30 2DF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Old Airport Road, Cloughran, Dublin, K67 VE08, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |