Worx WG737E 40V 2 x 4.0Ah Li-Ion PowerShare Pro Brushless Cordless 37cm Lawn Mower (329YU)
Powerful mower with a brushless motor to ensure optimal performance and extended runtime. Enjoy precise lawn maintenance with its ‘Cut-to-Edge’ design, resulting in less trimming as the mower gets close to fences and landmarks. Convenient 6-position height adjustment, controlled through a central mechanism, allows effortless customisation of grass length. Features IntelliCut technology so that the mower automatically adjusts cutting performance based on the condition of the grass, ensuring a consistent and even cut. For added convenience, the quick-folding handles enable compact storage, and the integrated carry handle facilitates easy transport. Effortlessly empty the grass bag from the middle, and monitor the battery status with the indicator located on the deck. Powered by 2 x Worx 20V Li-lon batteries.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 6 Cutting Heights (20-70mm)
- 40Ltr Grass Bag
- 2hr Charge Time
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 5 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply)
- Metal Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
- Auto IntelliCut Technology
- 'Cut-to-Edge' Design: No Mowing Dead Angle
View all: Worx Lawn Mowers
Powerful mower with a brushless motor to ensure optimal performance and extended runtime. Enjoy precise lawn maintenance with its ‘Cut-to-Edge’ design, resulting in less trimming as the mower gets close to fences and landmarks. Convenient 6-position height adjustment, controlled through a central mechanism, allows effortless customisation of grass length. Features IntelliCut technology so that the mower automatically adjusts cutting performance based on the condition of the grass, ensuring a consistent and even cut. For added convenience, the quick-folding handles enable compact storage, and the integrated carry handle facilitates easy transport. Effortlessly empty the grass bag from the middle, and monitor the battery status with the indicator located on the deck. Powered by 2 x Worx 20V Li-lon batteries.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 6 Cutting Heights (20-70mm)
- 40Ltr Grass Bag
- 2hr Charge Time
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 5 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply)
- Metal Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
- Auto IntelliCut Technology
- 'Cut-to-Edge' Design: No Mowing Dead Angle
View all: Worx Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | PowerShare Pro |
| Brand | Worx |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 2 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 37 cm |
| Cutting Blade Type | Metal Blade |
| Cutting Height Range | 20-70 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 40 Ltr |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 5 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply) |
| Model Name | WG737E |
| Model No | WG737E |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 40 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 79.5 dB |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 500m² |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0345 202 9679 |
| Tool Weight with Battery | 15.3 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
WG737E, 2 x 4.0Ah batteries, 2A charger, mulching insert and grass collection bag.