Werner Timber Loft Ladder Extension (348CJ)
Timber loft ladder extension kit provides an additional ladder length of 0.47m to timber loft ladders. Easy to fit and features slip-resistant treads for comfort. Extends Werner Timberline, Eco S-Line or Thermo Plus Complete Timber loft access kits floor to ceiling height by up to 3.33m.
- H x W: 750mm x 370mm
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Can be Cut to Size
- Timber Construction
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Werner Ladder Accessories
Timber loft ladder extension kit provides an additional ladder length of 0.47m to timber loft ladders. Easy to fit and features slip-resistant treads for comfort. Extends Werner Timberline, Eco S-Line or Thermo Plus Complete Timber loft access kits floor to ceiling height by up to 3.33m.
- H x W: 750mm x 370mm
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Can be Cut to Size
- Timber Construction
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Werner Ladder Accessories
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Anti-Slip | Anti-Slip |
| Brand | Werner |
| Compatibility | Werner Thermo Plus, Eco S-Line and Timberline Complete Timber loft access kits. |
| Construction Material (Access) | Timber |
| Cut to Size | Can be Cut to Size |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Ladder Accessories Type | Loft Ladder Extensions |
| Ladder Product Type | Loft |
| Ladder Width | 370 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Static Vertical Load | 150 kg |
| Model Name | Timber |
| Model No | 34635000 |
| No. Of Sections | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 750 mm |
| Product Type | Ladder |
| Rungs by Section | 1 x 3 |
| Total Product Weight | 2.6 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Werner UK Sales and Distribution Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Causeway, Maldon, Essex, CM9 4LJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.wernerco.com/uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | WernerCo Hungary Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 6000 Kecskemet, Szt. Istvan Krt. 19, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.prodrivenbrands.com/ |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode