Wera Bicycle 2 Interchangeable Screwdriver Set 13 Pieces (622XX)
Compact 13-piece screwdriving tool set ideal for bicycle applications, DIY assembly work and repairs. Contains ergonomic Kraftform bit hand-holder with Rapidaptor quick-release chuck and 12 bits. Multi-component Kraftform handle for fatigue-free working. Supplied in a robust and lightweight folding pouch. Suitable for mobile use.
- Chrome Molybdenum Steel Blades
- Ergonomic Handle
- Kraftform Holder
- Rapidaptor Quick-Release Chuck
View all: Wera Screwdrivers
Compact 13-piece screwdriving tool set ideal for bicycle applications, DIY assembly work and repairs. Contains ergonomic Kraftform bit hand-holder with Rapidaptor quick-release chuck and 12 bits. Multi-component Kraftform handle for fatigue-free working. Supplied in a robust and lightweight folding pouch. Suitable for mobile use.
- Chrome Molybdenum Steel Blades
- Ergonomic Handle
- Kraftform Holder
- Rapidaptor Quick-Release Chuck
View all: Wera Screwdrivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bit Holder Size | 1/4" Hex |
| Blade Material | Chrome Molybdenum Steel |
| Brand | Wera |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Carrying Facility | Roll-Up Pouch |
| Magnetism | Non-Magnetised |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Bicycle 2 |
| Model No | 05004171001 |
| Overall Length | 150 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 13 |
| Product Type | Screwdriver Set |
| Screwdriver Blade Length (Band) | 0-99mm |
| Screwdriver Product Type | Interchangeable |
| Screwdriver Tip Size | Mixed |
| Screwdriver Tip Type | Mixed |
Product Contents
Kraftform 816 R bitholding screwdriver (1/4" x 119mm), 12 x 89mm bits: 2 x 851/4 Z (PH1 and PH2), 4 x 867/4 Z Torx (TX10, TX20, TX25 and TX30), 6 x 840/4 Z (2, 2.5, 3, 4, 5 and 6mm).