Wago 32A Wiring Centre Junction Box 225 x 145 x 50mm White (527PF)
IP20 rated wiring centre for the 221 Series 4mm² lever connectors. Base carrier can be equipped with up to 60 connection points. Features 6 snap-in, double-deck strain reliefs for routing up to 12 surface-mounted cables, as well as 3 flush-mounted cable entries in the rear wall, enabling feeding of several differently laid cables between 4-11mm diameter. Marking strip receptacles enable clear labelling of individual connections. For exclusive use with 221 Series lever connector 4mm² versions 221-412, 221-413 and 221-415 (sold separately). Designed for surface screw mounting on a wall of ceiling. Screwless cover.
- Polycarbonate Construction
- Screwless Design & Screwless Cover
- Secured on One Level
- Highly Visible Labelling for Each Connection Point
View all: Wago Junction Boxes
IP20 rated wiring centre for the 221 Series 4mm² lever connectors. Base carrier can be equipped with up to 60 connection points. Features 6 snap-in, double-deck strain reliefs for routing up to 12 surface-mounted cables, as well as 3 flush-mounted cable entries in the rear wall, enabling feeding of several differently laid cables between 4-11mm diameter. Marking strip receptacles enable clear labelling of individual connections. For exclusive use with 221 Series lever connector 4mm² versions 221-412, 221-413 and 221-415 (sold separately). Designed for surface screw mounting on a wall of ceiling. Screwless cover.
- Polycarbonate Construction
- Screwless Design & Screwless Cover
- Secured on One Level
- Highly Visible Labelling for Each Connection Point
View all: Wago Junction Boxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wago |
| Cable Supplied | Cable Not Supplied |
| Colour | White |
| Construction Material (Electrical) | Polycarbonate |
| Current Rating | 32 A |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 207-4301 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 145 mm |
| Product Height | 50 mm |
| Product Type | Wiring Centre Junction Box |
| Product Width | 225 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | WAGO |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Z2 Handley Road, Houlton, Rugby, Warwickshire, CV23 1GA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.wago.com/gb |
| z4 - EU Manufacturer Name | WAGO GmbH & Co. KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansastr. 27, Minden, 32423 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@wago.com |