Varta 10000mAh Power Bank (908KM)
Convenient 2-in-1 power bank with 3 ports. Can charge smart phone and power bank at the same time. With 10W wireless charging and 18W power bank charging. 4 x white LEDs indicate charge and discharge status, while blue LEDs indicate quick charge and wireless charging status. Includes USB Type C charging cable. Uses Varta Advanced Safety technology.
- Type A & C USB Outlets
- 10000mAh Capacity
- 3A Charging Current
View all: Varta Power Banks
Convenient 2-in-1 power bank with 3 ports. Can charge smart phone and power bank at the same time. With 10W wireless charging and 18W power bank charging. 4 x white LEDs indicate charge and discharge status, while blue LEDs indicate quick charge and wireless charging status. Includes USB Type C charging cable. Uses Varta Advanced Safety technology.
- Type A & C USB Outlets
- 10000mAh Capacity
- 3A Charging Current
View all: Varta Power Banks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Power | 10000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Brand | Varta |
| Charging Current | 3 A |
| Label Info 2: Hazard Statements | H242 Heating may cause a fire. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | If in case of mistreatment the ingredients are released, a spontaneously flammable gas mixture may be released under certain circumstances Attention: If batteries are treated wrong the danger of burns or bursts occurs. Batteries must not be heated above 100 °C or incinerated. The battery contents must not get in contact with water. If the negative electrode gets in contact with water or humidity hydrogen gas is formed, which may inflame spontaneously. |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 15 mm |
| Product Height | 157.5 mm |
| Product Type | Power Bank |
| Product Width | 77.5 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| USB Type | Type A & C |
| z1 - UK Manufacturer Name | VARTA Consumer Batteries (UK) Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Suite 102, Earl Business Centre, Greater Manchester, OL8 2PF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.varta-automotive.com/en-gb/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | VARTA Consumer Batteries GmbH & Co. KGaA |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Alfred-Krupp-Str. 9, Ellwangen, 73479, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.varta-ag.com/de/ |