Vardar Mono Mixer Kitchen Tap Chrome (5497T)
The Vardar mono mixer kitchen tap provides efficient water delivery and temperature control. Its robust brass construction and double lever 1/4 turn operation, combined with reliable ceramic disc valves, offer durability and precision. This deck mounted tap features a gloss chrome finish, a practical swivel spout, and a replaceable Neoperl aerator that shapes a consistent water flow. Suitable for both high and low pressure installations, offering a versatile choice for contemporary kitchens.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Contemporary Design
- Replaceable Aerator
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Unbranded Kitchen Mixer Taps
The Vardar mono mixer kitchen tap provides efficient water delivery and temperature control. Its robust brass construction and double lever 1/4 turn operation, combined with reliable ceramic disc valves, offer durability and precision. This deck mounted tap features a gloss chrome finish, a practical swivel spout, and a replaceable Neoperl aerator that shapes a consistent water flow. Suitable for both high and low pressure installations, offering a versatile choice for contemporary kitchens.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Contemporary Design
- Replaceable Aerator
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Unbranded Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Replaceable Aerator |
| Brand | Unbranded |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Connection Type | Compression Fit Connection |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Double Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Height To Spout | 188 mm |
| Hose Bore Size | 8 mm |
| Hose Diameter | 12 mm |
| Hose Length | 370 mm |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Connector |
| Kitchen Item Finish | Gloss |
| Kitchens Design Type | Contemporary Design |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Model Name | Vardar |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 262 mm |
| Product Height | 229 mm |
| Product Type | Mono Mixer Kitchen Tap |
| Product Width | 160 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spout Reach | 217 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Round Head |
| Tap Style | Mono Mixer |
| Valve Type | Ceramic Disc Valves |
Product Contents
Tap, 2 x ½" BSP female flexible braided hoses with built in pre-filters, and fixings.