Trend CSB/PT18456 High Pressure Laminate Saw Blade 184mm x 16mm 56T (116EC)
The Trend CSB/PT18456 Circular Saw Blade is engineered for precise cutting of laminated and resin-based materials. This 184mm x 16mm x 56T blade features microgranular tungsten carbide tips, ensuring optimum edge retention and durability for trade professionals. Its triple chip ground tooth form with a +4° hook delivers an ultra-fine finish, making it ideal for laminated and veneered panels, laminated chipboard worktop, and compact laminate. The high tooth count reduces feed and cutting speed, providing a clean, controlled cut. An anti-kickback design enhances safety during operation. It is compatible with circular, plunge, and table saws.
- For Circular & Plunge Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.6mm
- Extra Fine Cut
- Micrograin Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Triple Chip Ground (TCG) Tooth Form with +4° Hook
- High Tooth Count Reduces Feed & Cutting Speed
View all: Trend Circular Saw Blades
The Trend CSB/PT18456 Circular Saw Blade is engineered for precise cutting of laminated and resin-based materials. This 184mm x 16mm x 56T blade features microgranular tungsten carbide tips, ensuring optimum edge retention and durability for trade professionals. Its triple chip ground tooth form with a +4° hook delivers an ultra-fine finish, making it ideal for laminated and veneered panels, laminated chipboard worktop, and compact laminate. The high tooth count reduces feed and cutting speed, providing a clean, controlled cut. An anti-kickback design enhances safety during operation. It is compatible with circular, plunge, and table saws.
- For Circular & Plunge Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.6mm
- Extra Fine Cut
- Micrograin Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Triple Chip Ground (TCG) Tooth Form with +4° Hook
- High Tooth Count Reduces Feed & Cutting Speed
View all: Trend Circular Saw Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 184 mm |
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible for use with circular, plunge and table saws |
| Compatible Tool Type | Circular & Plunge Saws |
| Disc Bore Size | 16 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 2.6 mm |
| Max. RPM | 8500 rpm |
| Model Name | CSB/PT18456 |
| Model No | CSB/PT18456 |
| Number of Teeth | 56 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Saw Blade |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | High Pressure Laminate, Laminated & Resin-Based Materials |
| Suitable Sawing Material | High Pressure Laminate, Laminated & Resin-Based Materials |