Trend CSB/CC21660T Wood Saw Blade 216mm x 30mm 60T (341EC)
The Trend CSB/CC21660T Wood Saw Blade is a 216mm x 30mm x 60T thin kerf tungsten carbide tipped blade designed for efficient cross-cutting of wood and wood-based materials. It is ideal for professionals working on timber skirting boards, architraves, floorboards, window boards, cladding, and decking. Featuring an alternate top bevel raker tooth form with a +7° hook, this blade optimises cutting speed and performance. Microgranular tungsten carbide tips ensure optimum edge retention, while the precision ground alloy steel plate maintains flatness for consistent results. An anti-kickback design enhances safety during operation with cordless mitre saws.
- For Mitre Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.2mm
- Extra Fine Cut
- Micrograin Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Alternate Top Bevel (ATB) Tooth Form
- Precision Ground Alloy Steel Plate
View all: Trend Circular Saw Blades
The Trend CSB/CC21660T Wood Saw Blade is a 216mm x 30mm x 60T thin kerf tungsten carbide tipped blade designed for efficient cross-cutting of wood and wood-based materials. It is ideal for professionals working on timber skirting boards, architraves, floorboards, window boards, cladding, and decking. Featuring an alternate top bevel raker tooth form with a +7° hook, this blade optimises cutting speed and performance. Microgranular tungsten carbide tips ensure optimum edge retention, while the precision ground alloy steel plate maintains flatness for consistent results. An anti-kickback design enhances safety during operation with cordless mitre saws.
- For Mitre Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.2mm
- Extra Fine Cut
- Micrograin Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
- Alternate Top Bevel (ATB) Tooth Form
- Precision Ground Alloy Steel Plate
View all: Trend Circular Saw Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 216 mm |
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible for use with cordless mitre saws. |
| Compatible Tool Type | Mitre Saws |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 2.2 mm |
| Max. RPM | 5000 rpm |
| Model Name | CSB/CC21660T |
| Model No | CSB/CC21660T |
| Number of Teeth | 60 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Saw Blade |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | Wood |
| Suitable Sawing Material | Softwood & Construction Wood |