Trend CSB/CC18448T Wood Crosscut Circular Saw Blade 184mm x 16mm 48T
Trend
Trend CSB/CC18448T Wood Crosscut Circular Saw Blade 184mm x 16mm 48T (463XG)
  • For Mitre Saws
  • Cutting Width (Kerf): 1.6mm
  • Medium Cut
  • Tungsten Carbide-Tipped Teeth
  • Negative Rake Angle
  • Anti-Kickback Design
  • Body Hardened & Tempered
  • Laser-Etched Reverse
  • High Grade Alloy Steel Plate Body
More Info
View all: Trend Circular Saw Blades
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • For Mitre Saws
  • Cutting Width (Kerf): 1.6mm
  • Medium Cut
  • Negative Rake Angle
  • Anti-Kickback Design
  • Body Hardened & Tempered
  • Laser-Etched Reverse
More Info
You may also like:
Specification
Blade Diameter184 mm
BrandTrend
CompatibilityCompatible with 184mm cordless Mitre saws
Compatible Tool TypeMitre Saws
Disc Bore Size16 mm
Disc Fitting TypeStandard Bore
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Cutting Width1.6 mm
Max. RPM7000 rpm
Model NameCSB/CC18448T
Model NoCSB/CC18448T
Number of Teeth48
Pack Size1
Pack TypeSingle
Pieces in Pack/Case1
Product TypeCrosscut Circular Saw Blade
Reduction Rings SuppliedWithout Reduction Rings
Suitable Cutting ApplicationWood
z1 - UK Manufacturer NameTrend Tool Technology Ltd
z3 - UK Manufacturer Electronic Addresswww.trend-uk.com
z4 - EU Manufacturer NameTrend Tool Technology Ltd
z6 - EU Manufacturer Electronic Addresshttps://www.trend-uk.com/contact-us
Product Contents
1 x 184mm saw blade