Trend CSB/16548TC Wood Circular Saw Blade for Cordless Saws 165mm x 15.88mm 48T
Trend
Trend CSB/16548TC Wood Circular Saw Blade for Cordless Saws 165mm x 15.88mm 48T (276XG)
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 1.6mm
  • Fine Cut
View all: Trend Circular Saw Blades
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 1.6mm
  • Fine Cut
Specification
Blade Diameter165 mm
BrandTrend
CompatibilityCompatible with 165mm cordless circular, plunge & table saws
Compatible Tool TypeCircular & Plunge Saws
Disc Bore Size15.88 mm
Disc Fitting TypeStandard Bore
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Cutting Width1.6 mm
Max. RPM7000 rpm
Model NameCSB/16548TC
Model NoCSB/16548TC
Number of Teeth48
Pack Size1
Pack TypeSingle
Pieces in Pack/Case1
Product TypeCircular Saw Blade for Cordless Saws
Product Contents
1 x 165mm saw blade