Trend CSB/160/3PK Wood TCT Circular Saw Blades 160mm x 20mm 48T 3 Pack
Trend
Trend CSB/160/3PK Wood TCT Circular Saw Blades 160mm x 20mm 48T 3 Pack (167HT)
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 2.2mm
  • Fine Cut
View all: Trend Circular Saw Blades
Collect in Kingston Upon Thames | Change store
Fulfilment options
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 2.2mm
  • Fine Cut
Specification
Blade Diameter160 mm
BrandTrend
CompatibilityCompatible with 160mm circular and plunge saws
Compatible Tool TypeCircular & Plunge Saws
Disc Bore Size20 mm
Disc Fitting TypeStandard Bore
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Cutting Width2.2 mm
Max. RPM1000 rpm
Model NameCSB/160/3PK
Model NoCSB/160/3PK
Number of Teeth48
Pack Size3
Pack TypeSet
Pieces in Pack/Case3
Product TypeTCT Circular Saw Blades
Reduction Rings SuppliedWithout Reduction Rings
StandardEN 848.
Suitable Cutting ApplicationWood
Suitable Sawing MaterialPlywood, Chipboard & MDF
Product Contents
3 x 160mm saw blades.