Trend CSB/16540T Wood Thin Kerf Circular Saw Blade 165mm x 20mm 40T
Trend
Trend CSB/16540T Wood Thin Kerf Circular Saw Blade 165mm x 20mm 40T (552XG)
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 1.5mm
  • Medium Cut
  • Anti-Kickback Design
  • Body Hardened & Tempered
  • Laser-Etched Reverse
  • High Grade Alloy Steel Plate Body
More Info
View all: Trend Circular Saw Blades
Collect in Dewsbury | Change store
Fulfilment options
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 1.5mm
  • Medium Cut
  • Anti-Kickback Design
  • Body Hardened & Tempered
  • Laser-Etched Reverse
Specification
Blade Diameter165 mm
BrandTrend
CompatibilityCompatible with 165mm cordless circular, plunge and table saws
Compatible Tool TypeCircular & Plunge Saws
Disc Bore Size20 mm
Disc Fitting TypeStandard Bore
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Cutting Width1.5 mm
Max. RPM7000 rpm
Model NameCSB/16540T
Model NoCSB/16540T
Number of Teeth40
Pack Size1
Pack TypeSingle
Pieces in Pack/Case1
Product TypeThin Kerf Circular Saw Blade
Product Contents
1 x 165mm saw blade