Trend CR/KFP/5 1/2" Straight Kitchen Worktop Cutters 12.7mm x 50mm 5 Pack (580VW)
5-piece cutter pack designed for kitchen fitters. Includes 1/2" x 50mm cut length worktop cutters with 'K' mark shank for safe working, and bottom cut feature for plunge work including stopped grooving and morticing applications. PTFE coating minimises heat and resin build-up for performance and longevity. Offers crisp and clean precision fit joints, ideal for routing post formed joints with worktop jigs in tops up to 40mm thick. Especially suited for use on abrasive chipboard core laminate faced worktops.
- Suitable for Cutting Softwood, Hardwood, Laminate, Veneer Wood, Plywood, Chipboard, Fibreboard & Sandwich Material
- 1/2" Straight Shank
- Tungsten Carbide-Tipped
- Anti-Kickback Design
- Double-Flute
- PTFE Coating
View all: Trend Router Cutter Sets
5-piece cutter pack designed for kitchen fitters. Includes 1/2" x 50mm cut length worktop cutters with 'K' mark shank for safe working, and bottom cut feature for plunge work including stopped grooving and morticing applications. PTFE coating minimises heat and resin build-up for performance and longevity. Offers crisp and clean precision fit joints, ideal for routing post formed joints with worktop jigs in tops up to 40mm thick. Especially suited for use on abrasive chipboard core laminate faced worktops.
- Suitable for Cutting Softwood, Hardwood, Laminate, Veneer Wood, Plywood, Chipboard, Fibreboard & Sandwich Material
- 1/2" Straight Shank
- Tungsten Carbide-Tipped
- Anti-Kickback Design
- Double-Flute
- PTFE Coating
View all: Trend Router Cutter Sets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Trend |
| Compatible Tool Type | Routers |
| Cutting Blade Depth | 50 mm |
| Cutting Diameter | 12.7 mm |
| Flute Type | Double-Flute |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | CR/KFP/5 |
| Overall Length | 93.5 mm |
| PTA Shank Type | Straight Shank |
| Pack Size | 5 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Type | Kitchen Worktop Cutters |
| Shank Length | 43.5 mm |
| Shank Size | 1/2 " |
| Shank Type (PTA) | 1/2" Straight Shank |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Softwood, Hardwood, Laminate, Veneer Wood, Plywood, Chipboard, Fibreboard & Sandwich Material |
| Tip Type | Tungsten Carbide-Tipped |
| z1 - UK Manufacturer Name | Trend Tool Technology Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Odhams Trading Estate, St Albans Road, Watford, Hertfordshire, WD24 7TR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.trend-uk.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Trend Tool Technology Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ground Floor, Two Dockland Central, Guild Street, North Dock, Dublin 1, D01 K2C5, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.trend-uk.com/contact-us |