TRACER ProSquare Rafter Square 7" (175mm) (982AY)
Tracer 7'' (175mm) ProSquare tool designed for consistent marking. Fully adjustable, lockable arm with roof pitch markings can be set to provide consistent, repeatable markings for common, jack, hip and valley cuts. Provides a true 90° angle when the arm is set to 0°. Includes clear, non-fading, laser-etched scale and includes a 0–170mm ruler along the vertical plumb edge. Machined from robust yet lightweight aluminium.
- Aluminium Body
- 0-90° Protractor Scale
- Laser Etched Markings
View all: TRACER Squares
Tracer 7'' (175mm) ProSquare tool designed for consistent marking. Fully adjustable, lockable arm with roof pitch markings can be set to provide consistent, repeatable markings for common, jack, hip and valley cuts. Provides a true 90° angle when the arm is set to 0°. Includes clear, non-fading, laser-etched scale and includes a 0–170mm ruler along the vertical plumb edge. Machined from robust yet lightweight aluminium.
- Aluminium Body
- 0-90° Protractor Scale
- Laser Etched Markings
View all: TRACER Squares
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Base Length | 175 mm |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | TRACER |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Length (Imperial) | 7 " |
| Measuring Length (Metric) | 175 mm |
| Measuring Product Type | Rafter Square |
| Model Name | ProSquare |
| Model No | APS7 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Square |