Tower 25mm Galvanised Steel Channel 2m (67599)
If this line is not available to order, please see (245VT) for replacement product.
Generally used for switch drops and general domestic installations. Protects user from drilling into live cables.
- Galvanised Steel Construction
- Can be Cut to Size By Installer
- Corrosion-Resistant
View all: Tower Cable Channelling
Generally used for switch drops and general domestic installations. Protects user from drilling into live cables.
- Galvanised Steel Construction
- Can be Cut to Size By Installer
- Corrosion-Resistant
View all: Tower Cable Channelling
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Tower |
| Channel Depth | 8 mm |
| Channel Width | 25 mm |
| Colour | Galvanised Steel |
| Construction Material (Electrical) | Galvanised Steel |
| Cut to Size | Can be Cut to Size By Installer |
| Flexibility | Rigid |
| Length of Pack (Combined) | 2 m |
| Length of Single Piece | 2 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Channel |