Timber-Tite TFNPHX65250 Hex Bolt Self Drilling Heavy Duty Landscape Screws 6.5mm x 250mm 50 Pack
Timber-Tite
Timber-Tite TFNPHX65250 Hex Bolt Self Drilling Heavy Duty Landscape Screws 6.5mm x 250mm 50 Pack (124VA)
Partially threaded outdoor screws for all heavy duty applications including joists, framing and sleepers. 8mm hex works with nut spinner or socket to apply extra torque, whilst flange washer protects surface. Strong as an HT bolt, the screw should not snap, and with no need to pilot in most materials. Exaggerated part thread prevents jacking and provides exceptional clamping. Net-Coat protection, designed to withstand the elements and works against chemicals to combat galvanic corrosion.
  • Bolt Head for a Secure High Driving Force
  • Carbon Steel Construction
  • Net-Coat Green-Plated
  • Wax-Coated
  • Partially Threaded to Prevent Jacking of Timber
More Info
View all: Timber-Tite Woodscrews
Save20%
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • Carbon Steel Construction
  • Net-Coat Green-Plated
  • Wax-Coated
More Info
You may also like:
Specification
BrandTimber-Tite
Collated/UncollatedUncollated
Construction Material (Screws)Carbon Steel
Head TypeBolt
Head Type DescriptionBolt Head for a Secure High Driving Force
Indoor/Outdoor UsageIndoor & Outdoor
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model NameTFNPHX65250
Pack Size50
Pieces in Pack/Case50
Product TypeHeavy Duty Landscape Screws
Resistant TypeAbrasion & Corrosion-Resistant
Screw CoatingWax-Coated
Screw Diameter6.5mm
Screw Diameter (mm)6.5 mm
Screw FinishNet-Coat Green-Plated
Screw Length250mm
Screw Length (mm)250 mm