TimbaScrew Hex Flange Thread Cutting Timber Screws 6.7mm x 150mm 200 Pack (339LT)
Single coarse thread hex head timber screws. Suitable for fencing, roofing, decking and landscaping. High corrosion resistance ideal for external use. Type 17 slash-point for reduced timber splitting. Sharp point for easy penetration. Partial thread increases clamping effectiveness. Suitable for replacing traditional coach screws. Supplied with screwdriver bit.
- Flange Head with Reinforced Neck
- Carbon Steel Construction
- Zinc-Plated & Yellow Organic Coating
- Ruspert Coated
- 50° Deep Single Thread
- Partially Threaded
- Heavy Duty Coating
- Shank Flutes Help Remove Debris
- 1000 Hours Salt-Spray Tested
View all: TimbaScrew Decking Screws
Single coarse thread hex head timber screws. Suitable for fencing, roofing, decking and landscaping. High corrosion resistance ideal for external use. Type 17 slash-point for reduced timber splitting. Sharp point for easy penetration. Partial thread increases clamping effectiveness. Suitable for replacing traditional coach screws. Supplied with screwdriver bit.
- Flange Head with Reinforced Neck
- Carbon Steel Construction
- Zinc-Plated & Yellow Organic Coating
- Ruspert Coated
- 50° Deep Single Thread
- Partially Threaded
- Heavy Duty Coating
- Shank Flutes Help Remove Debris
- 1000 Hours Salt-Spray Tested
View all: TimbaScrew Decking Screws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | TimbaScrew |
| Collated/Uncollated | Uncollated |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Screws) | Carbon Steel |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Head Type | Flange |
| Head Type Description | Flange Head with Reinforced Neck |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 200 |
| Pieces in Pack/Case | 200 |
| Product Type | Timber Screws |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Screw Coating | Ruspert Coated |
| Screw Diameter | 6.7mm |
| Screw Diameter (mm) | 6.7 mm |
| Screw Finish | Zinc-Plated & Yellow Organic Coating |
| Screw Length | 150mm |
| Screw Length (mm) | 150 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | Pilot Hole Not Normally Required |
| Screwdriver Type | Hex |
| Standard | EN 14592. |
| Thread Length | Partially Threaded |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |