Thomas Dudley Ltd 292-343mm Adjustable Height Dual Syphon 1 1/2" (9756F)
2-part duo-flush siphon. Easy to install and can be serviced without disconnecting water supply or dismantling cistern. Fits most lever-operated cisterns. Suitable for low level installations. Dudley Duoflush delivers a water-saving reduced flush when lever is held down and a full flush when lever is depresssed and released.
- 1 1/2" BSP Outlet
- 6/7/9Ltr
- 189-239mm Adjustable Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Water Efficient
- Full & Reduced Flush
- Easy to Install
- Manufactured in the UK
View all: Thomas Dudley Ltd Fill & Flush Valves
2-part duo-flush siphon. Easy to install and can be serviced without disconnecting water supply or dismantling cistern. Fits most lever-operated cisterns. Suitable for low level installations. Dudley Duoflush delivers a water-saving reduced flush when lever is held down and a full flush when lever is depresssed and released.
- 1 1/2" BSP Outlet
- 6/7/9Ltr
- 189-239mm Adjustable Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Water Efficient
- Full & Reduced Flush
- Easy to Install
- Manufactured in the UK
View all: Thomas Dudley Ltd Fill & Flush Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Height |
| Brand | Thomas Dudley Ltd |
| Compatible Cistern Description | Compatible with Most Lever-Operated Cisterns |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Flush Type | Dual |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Operating Temperature | 3 to 25 °C |
| Outlet Connection Size | 1 1/2 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 211 mm |
| Product Height | 292-343 mm |
| Product Type | Syphon |
| Valve Product Type | Siphons |
| Volume | 6/7/9 Ltr |
| z1 - UK Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 295 Birmingham New Road, Dudley, DY1 4SJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.thomasdudley.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 104 Lower Bagot Street, Dublin 2, DO2 Y940, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.thomasdudley.co.uk/tyde/ |
Product Contents
Siphon, backnut, seal, coupling nut, washer and c-link.