The Handy THET1400 1400W 18-43cm Electric Tiller 240V
The Handy
The Handy THET1400 1400W 18-43cm Electric Tiller 240V (693KT)
  • 18-43cm Working Width
  • Max. Working Depth: 200mm
  • 4 x 200mm Diameter Rotors
  • Transport Wheels
  • Curved Handles
  • Electric Start
  • Metal & Plastic Deck
  • Forward Drive System
  • 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
More Info
View all: The Handy Rotavators
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • 18-43cm Working Width
  • Max. Working Depth: 200mm
  • 4 x 200mm Diameter Rotors
  • Transport Wheels
  • Curved Handles
  • Electric Start
  • Metal & Plastic Deck
  • Forward Drive System
More Info
View all: The Handy Rotavators
You may also like:
Specification
BrandThe Handy
Cable Length10 m
Castor/Wheel TypeTransport Wheels
Corded Tool Weight14 kg
Deck Construction MaterialMetal & Plastic Deck
Fuel Type Garden PowerElectric
Handle TypeCurved Handles
Manufacturer Guarantee2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
Max. Working Depth200 mm
Model NoTHET1400
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power Output (Watts/Kw)1400 W
Power Voltage Supply240 V