The Big Cheese Ultra Power MegaSonic Plug-In Rodent Ultrasonic Repellent 230-240V (846RX)
Plug-in, twin-speaker rat and mice repeller with ultrasonic attack wave technology. Provides a protected zone of up to 60m² of unobstructed space. Direct plug-in, no batteries required.
- For use Against Rodents
- Covers 60m²
- For Indoor Use
- Pet Safe
View all: The Big Cheese Pest & Insect Repellents
Plug-in, twin-speaker rat and mice repeller with ultrasonic attack wave technology. Provides a protected zone of up to 60m² of unobstructed space. Direct plug-in, no batteries required.
- For use Against Rodents
- Covers 60m²
- For Indoor Use
- Pet Safe
View all: The Big Cheese Pest & Insect Repellents
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | The Big Cheese |
| Coverage Per Pack | 60 m² |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Integrated Power Socket | Plug-In |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Ultra Power MegaSonic |
| Pack Size | 1 |
| Pest Control Method | Ultrasonic |
| Pest Control Type | Repellent |
| Pet Safe | Pet Safe |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 3 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230-240 V |
| Product Depth | 11 cm |
| Product Height | 7.5 cm |
| Product Type | Ultrasonic Repellent |
| Product Width | 10.5 cm |
| Suitable Pests | Rodent |
| z1 - UK Manufacturer Name | STV International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Forge House, Little Cressingham, Norfolk, IP25 6ND |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.tbcandme.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | STV EU B.V |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Joop Geesinkweg 701, 1114AB Amsterdam-Dulvendrecht, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.tbcandme.com |