Tesla 1/2" BSP Male Taper x 15mm Compression 60mm Chrome Radiator (2456R)
15 x 60mm chrome-plated shank with nut and olive. Cut down with pipe slice or hacksaw.
- Brass Construction
- Can be Cut to Size By Installer
- Extension Length: 60mm
View all: Tesla Radiator Extension Tails
15 x 60mm chrome-plated shank with nut and olive. Cut down with pipe slice or hacksaw.
- Brass Construction
- Can be Cut to Size By Installer
- Extension Length: 60mm
View all: Tesla Radiator Extension Tails
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 1/2 " |
| A Size Connection Type | BSP Male Taper |
| B Size | 15 mm |
| B Size Connection Type | Compression |
| Brand | Tesla |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Plumbing) | Brass |
| Cut to Size | Can be Cut to Size By Installer |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 3 bar |
| Overall Length | 60 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 60 mm |
| Product Type | Rigid TRV Extension Piece |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
TRV extension piece, nut and olive.