Sylvania SylSpot Neos Fixed LED Recessed Spotlight White 4.8W 420lm 10 Pack (514VN)
The Sylvania SylSpot Neos fixed LED recessed spotlight provides reliable and efficient indoor lighting. This 4.8W, 420 lumen cool white LED spotlight is IP65 rated, making it ideal for bathroom installations, including Zone 1, and suitable for both domestic and commercial projects. Its durable polycarbonate body and frosted lens help to eliminate glare, ensuring a comfortable light output. With an integrated LED driver and a 15,000-hour life, these non-dimmable spotlights offer a 100° beam angle and require a 68mm cut-out. Supplied in a convenient 10-pack, fixings are included for straightforward installation.
- IP65: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White) - 3500K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 15,000 Hours Life
- 100° Beam Angle
- 68mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Frosted Lens Eliminates Glare & Softens Light
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Sylvania Spotlights
The Sylvania SylSpot Neos fixed LED recessed spotlight provides reliable and efficient indoor lighting. This 4.8W, 420 lumen cool white LED spotlight is IP65 rated, making it ideal for bathroom installations, including Zone 1, and suitable for both domestic and commercial projects. Its durable polycarbonate body and frosted lens help to eliminate glare, ensuring a comfortable light output. With an integrated LED driver and a 15,000-hour life, these non-dimmable spotlights offer a 100° beam angle and require a 68mm cut-out. Supplied in a convenient 10-pack, fixings are included for straightforward installation.
- IP65: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White) - 3500K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 15,000 Hours Life
- 100° Beam Angle
- 68mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Frosted Lens Eliminates Glare & Softens Light
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Sylvania Spotlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 100 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 3500 K |
| Cut-Out Diameter | 68 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 420 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | SylSpot Neos |
| Model No | 90089 |
| Pack Size | 10 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Power Consumption | 4.8 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 35 mm |
| Product Diameter | 87 mm |
| Product Type | Recessed Spotlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 4.8 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@sylvania-lighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Feilo Sylvania International Group Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Duna Tower B building, 3rd floor, Népfürdő utca 22, Budapest, 1138, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info.cee@sylvania-lighting.com |