Sylvania Start Surface Indoor & Outdoor Dome LED Bulkhead Black 12W 960lm (198GX)
Surface-mounted fixture developed for residential and commercial entrance ways and corridors. Ideal for interior and exterior applications.
- IP66: For Indoor & Outdoor Use
- Warm White
- 960lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Vandal & Water-Resistant
View all: Sylvania Bulkhead Lights
Surface-mounted fixture developed for residential and commercial entrance ways and corridors. Ideal for interior and exterior applications.
- IP66: For Indoor & Outdoor Use
- Warm White
- 960lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Vandal & Water-Resistant
View all: Sylvania Bulkhead Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP66 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 960 lm |
| Lm Band | 801-1000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Start Surface |
| Model No | 49284 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 12 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 90 mm |
| Product Height | 300 mm |
| Product Type | Bulkhead |
| Resistant Type | Vandal & Water-Resistant |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Dome |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 12 kWh/1000h |