Swirl Kuhli Chrome 172mm Standard Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (763XX)
Basin mixer tap with sleek chrome finish. Features cold start function to help avoid unnecessary heating, coin-slot aerator for easy cleaning, soft-touch lever, and matching clicker waste with overflow. Offers efficient flow rate of 6ltr/min. Easy to install with the included 4-in-1 tool. Ideal for integrated basins.
- 1 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
- Cold Start Function
- Water Efficient
View all: Swirl Bathroom Taps
Basin mixer tap with sleek chrome finish. Features cold start function to help avoid unnecessary heating, coin-slot aerator for easy cleaning, soft-touch lever, and matching clicker waste with overflow. Offers efficient flow rate of 6ltr/min. Easy to install with the included 4-in-1 tool. Ideal for integrated basins.
- 1 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
- Cold Start Function
- Water Efficient
View all: Swirl Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 6 Ltr/min |
| Green star | Saving water at home |
| Green star Claim | This tap is regulated to have a maximum flow rate of 6 litres per minute at 3 bar pressure or less. Regulating water flow can help manage water use. |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Connectors |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.4 bar |
| Model Name | Kuhli |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 157.33 mm |
| Product Height | 172 mm |
| Product Type | Basin Mixer |
| Product Width | 50 mm |
| Range Name | Kuhli |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
Product Contents
Basin mixer, waste kit, flexible hoses (2) and fixing kit.