Swann SWDVR-84680H-EU 1TB 8-Channel 1080p CCTV DVR (187KH)
8-channel 1080p Full HD digital video recorder that allows adding up to 8 compatible Swann security cameras to build a customised DVR security system. Enjoy hands-free security using voice commands. Stream video from a camera via the Google Assistant and Chromecast, Google Home Hub, or via Alexa devices with a screen, such as Echo Spot, Echo Show or 4K Fire TV. Add 'True-Detect' cameras that record and send push notifications when they sense warm moving objects, like people and cars. See live or playback video on a smartphone or tablet from anywhere in the world with the Swann Security app. The huge 1TB HDD is designed especially for continuous surveillance recording. Store months of recordings and easily transfer videos to a USB stick or download via network with no ongoing fees.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Up to 1080p Display Resolution
- Supports up to 8 Cameras
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Real-Time Viewing & Video Record
- Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm
- Speak to See
- True-Detect Thermal Motion Detection
- Massive Surveillance-Grade Hard Drive
- Hub Not Required
View all: Swann CCTV
8-channel 1080p Full HD digital video recorder that allows adding up to 8 compatible Swann security cameras to build a customised DVR security system. Enjoy hands-free security using voice commands. Stream video from a camera via the Google Assistant and Chromecast, Google Home Hub, or via Alexa devices with a screen, such as Echo Spot, Echo Show or 4K Fire TV. Add 'True-Detect' cameras that record and send push notifications when they sense warm moving objects, like people and cars. See live or playback video on a smartphone or tablet from anywhere in the world with the Swann Security app. The huge 1TB HDD is designed especially for continuous surveillance recording. Store months of recordings and easily transfer videos to a USB stick or download via network with no ongoing fees.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Up to 1080p Display Resolution
- Supports up to 8 Cameras
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Real-Time Viewing & Video Record
- Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm
- Speak to See
- True-Detect Thermal Motion Detection
- Massive Surveillance-Grade Hard Drive
- Hub Not Required
View all: Swann CCTV
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Swann |
| CCTV Connection Type | BNC |
| Camera Use | Add to DVR |
| Compatibility | Can be used with Swann 1080P DVR Add-on Cameras |
| Compression Format | H.265 |
| Frame Rate | 15 fps |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mobile Alerts | Push & Email Notifications on Alarm Activation |
| Model Name/No | SWDVR-84680H-EU |
| No Of Channels | 8 |
| No. of Cameras | 0 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 230 mm |
| Product Height | 64 mm |
| Product Type | CCTV DVR |
| Product Width | 300 mm |
| Recording Modes | Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm |
| Security Camera Product Type | Recorders |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wired |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z1 - UK Manufacturer Name | Swann Communications (Europe) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2 Cannon Harnett Court (1st Floor), Warren Park, Stratford Road, Milton Keynes, MK12 5NF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | uksales@swann.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alju Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Molenweg 93, Oss, 5349 AC, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | uksales@swann.com |
Product Contents
DVR8-4680 DVR with 1TB hard drive, ethernet cable, HDMI cable, power adaptor, mouse, quick-start guide and theft deterrent stickers.