Streame by Abode Contemporary 2-Way Deck Mounted Water Filter Tap Chrome (314JM)
Sleek and stylish water filter tap with swan neck spout and 1/4 turn ceramic valve technology for precise flow and temperature control. Just push the cold lever backwards for crystal clear filtered water. Ideal for those who live in hard water areas or want to reduce their reliance on single use plastics.
- Carbon Filter
- Deck Mounted
- 1/4 Turn 1/2 Ceramic Disc Valves Operation
- Model No: ACT2055
- Suitable for All Pressure Systems
View all: Streame by Abode Filter Taps
Sleek and stylish water filter tap with swan neck spout and 1/4 turn ceramic valve technology for precise flow and temperature control. Just push the cold lever backwards for crystal clear filtered water. Ideal for those who live in hard water areas or want to reduce their reliance on single use plastics.
- Carbon Filter
- Deck Mounted
- 1/4 Turn 1/2 Ceramic Disc Valves Operation
- Model No: ACT2055
- Suitable for All Pressure Systems
View all: Streame by Abode Filter Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Streame by Abode |
| Colour | Chrome |
| Connection Type | 1/2" BSP Female Thread |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Double Lever Control |
| Height To Spout | 267 mm |
| Hose Bore Size | 11 mm |
| Hose Diameter | 12 mm |
| Hose Length | 250 mm |
| Hose Supplied | Supplied with 1/2" Threaded Tails |
| Kitchen Item Finish | Gloss |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5.5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Model Name | Contemporary |
| Model No | ACT2055 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| No. of Ways | 2 Way |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 250 mm |
| Product Height | 393 mm |
| Product Type | Water Filter Tap |
| Product Width | 150 mm |
| Spout Reach | 216 mm |
| Spout Type | Swan Neck Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Dual Lever |
| z1 - UK Manufacturer Name | Norcros Group (Holdings) Ltd. T/A Abode, |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Layfield House, SK9 1BU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@abodedesigns.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@abode.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode