Straight Shank Crimped Wire Cup Brush 50mm (843JG)
Steel crimped cup brush for rapid rust or paint removal and cleaning of metal and stone. Ideal for surface preparation. Can be used with most brands of drills.
- For Combi Drills
- Suitable for Metal & Stone
- Carbon Steel Bristles
- 6mm Straight Shank
View all: Unbranded Cleaning & Preparation
Steel crimped cup brush for rapid rust or paint removal and cleaning of metal and stone. Ideal for surface preparation. Can be used with most brands of drills.
- For Combi Drills
- Suitable for Metal & Stone
- Carbon Steel Bristles
- 6mm Straight Shank
View all: Unbranded Cleaning & Preparation
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 50 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 2 " |
| Brand | Unbranded |
| Bristle Material | Carbon Steel Bristles |
| Compatible Tool Type | Combi Drills |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 4500 rpm |
| PTA Shank Type | Straight Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Crimped Wire Cup Brush |
| Shank Type (PTA) | 6mm Straight Shank |
| Suitable Grinding Application | Multi-Material |
| Suitable Grinding Material | Metal & Stone |
| Suitable Material Application | Multi-Material |