STIHL Forestry Hatchet 1.3oz (0.6kg) (934VP)
Robust, lightweight and durable universal hatchet designed for de-limbing and lighter splitting work. Features axe head made from C60 coated steel, with excellent sliding properties and direct connection to the fibreglass-reinforced polyamide handle. Handle is non-slip coated for optimum grip when working, and also features an integrated nail puller..
- C60-Coated Steel Head
- Polyamide & Fibreglass Ergonomic Non-Slip Handle
- Plastic Sheath Supplied
- Weatherproof
View all: STIHL Axes
This item is store collection only
Robust, lightweight and durable universal hatchet designed for de-limbing and lighter splitting work. Features axe head made from C60 coated steel, with excellent sliding properties and direct connection to the fibreglass-reinforced polyamide handle. Handle is non-slip coated for optimum grip when working, and also features an integrated nail puller..
- C60-Coated Steel Head
- Polyamide & Fibreglass Ergonomic Non-Slip Handle
- Plastic Sheath Supplied
- Weatherproof
View all: STIHL Axes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Width (Metric) | 80 mm |
| Brand | STIHL |
| Hammer & Axes Handle Type | Polyamide & Fibreglass |
| Hammer & Axes Product Type | Hatchet |
| Head Weight (Band) | 0-4lb |
| Head Weight (Imperial) | 1.3 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.6 kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use, 1 Year Manufacturer’s Guarantee Professional Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Model No | AX 6 P |
| Overall Length | 400 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Forestry Hatchet |
| Sharpened Blade | Sharpened Blade |