Steinel HL1620S 1600W Electric Heat Gun 240V (302HX)
2-stage air flow heat gun for drying plasterwork, shrinking on cable sleeves, thawing frozen water pipes and much more. Features an optimised centre of gravity for fatigue-free one-handed working. Integrated thermal cut-out to prevent overheating.
- 1600W
- 2 Heat Settings
- 1 Air Flow Setting
View all: Steinel Glue & Heat Guns
2-stage air flow heat gun for drying plasterwork, shrinking on cable sleeves, thawing frozen water pipes and much more. Features an optimised centre of gravity for fatigue-free one-handed working. Integrated thermal cut-out to prevent overheating.
- 1600W
- 2 Heat Settings
- 1 Air Flow Setting
View all: Steinel Glue & Heat Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 240 Ltr/min |
| Brand | Steinel |
| Cable Length | 2.2 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Corded Tool Weight | 0.72 kg |
| Gun Type | Heat Gun |
| Heat Setting Temperatures | 300-500 °C |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | HL1620S |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1600 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Heat Gun |
| Supplier Manufacturer Helpline | 03444 631310 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Steinel UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 25 Manstay Road, Orton Southgate, Peterborough, PE2 6UP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | steinel@steinel.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Steinel GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Steinel GmbH Dieselstraße 80-84, Herzebrock-Clarholz, D-33442, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | steinel@steinel.co.uk |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode