Stanley FatMax One-Piece Claw Hammer 20oz (0.57kg) (3315F)
Claim a free STANLEY FATMAX Backpack when you spend £75 on STANLEY hand tools or storage products. Purchase between 02.03.2026 and 24.05.2026 to qualify. Open to UK residents aged 18+. One claim per person, per receipt. Proof of purchase required. Claim by 07.06.2026. Full T&Cs: http://www.stanleytools.co.uk/. Manufacturer promotion.
Large strike face for great accuracy. Precision-balanced head and soft-grip handle for comfort and control.
- Steel Head
- Single-Piece Soft-Grip Handle
- 30mm Smooth Face
- Anti-Vibration Technology for Reduced Shock
View all: FatMax Hammers
Large strike face for great accuracy. Precision-balanced head and soft-grip handle for comfort and control.
- Steel Head
- Single-Piece Soft-Grip Handle
- 30mm Smooth Face
- Anti-Vibration Technology for Reduced Shock
View all: FatMax Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Hammer & Axes Handle Type | Single-Piece |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 20-24oz |
| Head Weight (Imperial) | 20 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.57 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 1-51-165 |
| Overall Length | 345 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | One-Piece Claw Hammer |
| Strike Face Diameter | 30 mm |