Toilet Seat Moulded Wood White (1056T)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Moulded wooden toilet seat with high gloss finish.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 110-200mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 435-460435-460 x 370mm
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Moulded wooden toilet seat with high gloss finish.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 110-200mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 435-460435-460 x 370mm
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Unbranded |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Moulded Wood |
| Fixing Width Range | 110-200 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Front to Fixing Range | 435-460 mm |
| Green star | Made from responsibly sourced materials |
| Green star Claim | This product's wood is certified by a third party. Information about the third party can be found on the product packaging. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 370 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 3.5 kg |
| Width Banding | 370-374mm |