Stabila Spirit Level 39" (1000mm) (5108K)
The Stabila 1000mm (39 inch) spirit level is a professional-grade tool designed for accurate levelling across diverse construction and installation projects. The durable spirit level is ideal for tradespeoplein tasks such as fitting kitchen units or door frames, or to ensure precise alignment in brickwork and plastering. Features an extremely tough, die-cast aluminium frame for robust performance on site. 3 vials, including one horizontal and two plumb, provide versatile measurement capabilities. The anti-static and UV-protected vials ensure long-term clarity and precision, allowing for accurate measurements in both normal and reverse positions, with a high accuracy of 0.5-0.75 mm/m.
- Die-Cast Aluminium Frame
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- 2 x Milled Sides
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Stabila Spirit Levels
The Stabila 1000mm (39 inch) spirit level is a professional-grade tool designed for accurate levelling across diverse construction and installation projects. The durable spirit level is ideal for tradespeoplein tasks such as fitting kitchen units or door frames, or to ensure precise alignment in brickwork and plastering. Features an extremely tough, die-cast aluminium frame for robust performance on site. 3 vials, including one horizontal and two plumb, provide versatile measurement capabilities. The anti-static and UV-protected vials ensure long-term clarity and precision, allowing for accurate measurements in both normal and reverse positions, with a high accuracy of 0.5-0.75 mm/m.
- Die-Cast Aluminium Frame
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- 2 x Milled Sides
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Stabila Spirit Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stabila |
| Length (Imperial) | 39 " |
| Length (Metric) | 1000 mm |
| Level Product Type | Spirit |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Measuring Accuracy | 0.5-0.75 mm/m |
| Model No | STB83S-100 |
| No. of Vials | Three |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spirit Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stabila |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | HYDE Ltd, Sterling Road, Shirley, B90 4LZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stabila |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Gustav Ullrich GmbH, Landauer Str. 45, 76855 Annweiler, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |