Smith & Locke Water-Resistant Padlock 38mm (4951X)
Corrosion-resistant stainless steel body and shackle. 3 keys supplied.
- Locking Mechanism
- Stainless Steel Body
- Round Stainless Steel Shackle
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
View all: Smith and Locke Padlocks
Corrosion-resistant stainless steel body and shackle. 3 keys supplied.
- Locking Mechanism
- Stainless Steel Body
- Round Stainless Steel Shackle
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
View all: Smith and Locke Padlocks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Depth | 15 mm |
| Body Height | 34 mm |
| Body Width | 38 mm |
| Brand | Smith and Locke |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Key Retaining | Non-Key Retaining |
| Keyed Type | Keyed to Differ |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| No. Of Keys Supplied | 3 Keys Supplied |
| Overall Height | 61.4 mm |
| Pack Size | 1 |
| Padlock Body Material | Stainless Steel |
| Padlock Type | Standard |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Padlock |
| Shackle Diameter | 6.3 mm |
| Shackle Internal Height | 21.4 mm |
| Shackle Internal Width | 19.7 mm |
| Shackle Shape | Round |
| Shackle Type | Open Shackle |
| Total Product Weight | 0.15 kg |
| Unlocking Type | Keyed |
| Waterproof | Water-Resistant |