Smith & Locke Tres Fire Rated LoB Lock Door Handles Pair Satin Chrome (8639P)
Pair of lever on lock backplate door handles with flat curved levers.
- Contemporary Design
- Fire Door Rating: &
- Zinc Alloy Construction
- Suitable Door Thickness: 44mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Mortice Sashlock
- 1 Year Guarantee
- For Internal Use
View all: Smith and Locke Door Handles
Pair of lever on lock backplate door handles with flat curved levers.
- Contemporary Design
- Fire Door Rating: &
- Zinc Alloy Construction
- Suitable Door Thickness: 44mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Mortice Sashlock
- 1 Year Guarantee
- For Internal Use
View all: Smith and Locke Door Handles
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Satin Chrome |
| Construction Material (Ironmongery) | Zinc Alloy |
| Door Handle Type | Lock |
| Door Handles Product Type | Lock Lever on Backplate |
| Door Handles Quantity | Pair |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30mins |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Handle Length | 113 mm |
| Handle Type | Lever on Backplate |
| Internal/External Usage | Internal |
| Ironmongery Colour | Chrome |
| Ironmongery Design Type | Contemporary |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Tres |
| PZ Centre | 57 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 170 mm |
| Plate Width | 42 mm |
| Product Type | LoB Lock Door Handles |
| Suitable Door Thickness | 44 mm |
| Suitable Lock/Latch Type | Suitable with Mortice Sashlock |