Silverline Wood/Chipboard/MDF TCT Circular Saw Blades 250mm x 30mm 40/60T 2 Pieces (195TJ)
Features 2 blades with alternate top bevel teeth (1 x 40T and 1 x 60T), hardened and strengthened to ensure long life. Suitable for use on hardwood, softwood, chipboards and other composite materials.
- For Circular Saws
- Cutting Width (Kerf): 3.3mm
- Fine Cut
- Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Low Kickback Design
- Tungsten Carbide Grit
- 15° Positive Rake
- 30mm Bore with 16, 20 & 25mm Reduction Rings
View all: Silverline Circular Saw Blades
Features 2 blades with alternate top bevel teeth (1 x 40T and 1 x 60T), hardened and strengthened to ensure long life. Suitable for use on hardwood, softwood, chipboards and other composite materials.
- For Circular Saws
- Cutting Width (Kerf): 3.3mm
- Fine Cut
- Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Low Kickback Design
- Tungsten Carbide Grit
- 15° Positive Rake
- 30mm Bore with 16, 20 & 25mm Reduction Rings
View all: Silverline Circular Saw Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 250 mm |
| Brand | Silverline |
| Compatibility | For use across all Power Tool brands |
| Compatible Tool Type | Circular Saws |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 3.3 mm |
| Max. RPM | 7000 rpm |
| Model No | 991704 |
| Number of Teeth | 40/60 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Type | TCT Circular Saw Blades |
| Reduction Rings Supplied | 16, 20 & 25mm |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Softwood, Hardwood & Composites |
| z1 - UK Manufacturer Name | Toolstream Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Lufton Trading Estate, Boundary Way, Yeovil, Somerset, BA22 8HZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Toolstream B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hogeweg 39, 5301 LJ Zaltbommel, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |
Product Contents
2 x circular saw blades (40 and 60T).