Sensio Isla Plus Rectangular Illuminated Bathroom Mirror With 337lm LED Light 390mm x 500mm (871PE)
Functional and elegant, battery-powered illuminated mirror eliminates the need for wiring. Features fully diffused, cool white LEDs and rocker on/off switch. Can be rotated for portrait or landscape orientation. Requires 8 x AA batteries.
- Cool White Light
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Rocker Switch
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sensio Bathroom Mirrors
Functional and elegant, battery-powered illuminated mirror eliminates the need for wiring. Features fully diffused, cool white LEDs and rocker on/off switch. Can be rotated for portrait or landscape orientation. Requires 8 x AA batteries.
- Cool White Light
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Rocker Switch
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sensio Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Sensio |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium, Glass & Acrylic |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 337 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Isla Plus |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 3 W |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Height | 500 mm |
| Product Thickness | 30 mm |
| Product Type | Illuminated Bathroom Mirror |
| Product Width | 390 mm |
| Shape | Rectangular |
| Switch Type | Rocker Switch |
| Total Product Weight | 4.8 kg |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 3 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode