Schneider Electric iKQ 16A 30mA Type A SP & N C Curve RCBOs (878HV)
Automatic protection against reverse polarity. Automatic trip on loss of neutral. Lockable in the ON or OFF position. Positive contact indication on toggle (guaranteed on/off indication).
- DIN Rail Mounted Fitting
- 10kA Breaking Capacity
- Type A RCD
- C Curve
- Trip-Free MCB Mechanism
View all: Schneider Electric RCBOs
Automatic protection against reverse polarity. Automatic trip on loss of neutral. Lockable in the ON or OFF position. Positive contact indication on toggle (guaranteed on/off indication).
- DIN Rail Mounted Fitting
- 10kA Breaking Capacity
- Type A RCD
- C Curve
- Trip-Free MCB Mechanism
View all: Schneider Electric RCBOs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric |
| Breaking Capacity (Inc) | 10 kA |
| CSU Device | RCBOs |
| Curve Type | C Curve |
| Earth Leakage Sensitivity (IDn) | 30 mA |
| Incomer Fitting Type | DIN Rail Mounted |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | iKQ |
| Model No | SEE116C03 |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Number of Poles | SP & N |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | RCBOs |
| RCD Type | Type A |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Operational Current (In) | 16 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 230 V AC |
| Suitable Cable Size | 16 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Schneider Electric Controls UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 401 Southway Drive, Plymouth, Devon, PL6 6QT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Schneider Electric Industries SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 35 Rue Joseph Monier, Rueil-Malmaison, F-92500, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |