Saxby Motion Outdoor Rectangular Security Bulkhead With PIR Sensor White (120VX)
Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available).
Tough, vandal-resistant polycarbonate construction. Suitable for commercial and domestic applications.
- IP44: For Outdoor Use
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Splashproof
- Max. Wattage: 10W
View all: Saxby Bulkhead Lights
Tough, vandal-resistant polycarbonate construction. Suitable for commercial and domestic applications.
- IP44: For Outdoor Use
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Splashproof
- Max. Wattage: 10W
View all: Saxby Bulkhead Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Saxby |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 GLS Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 10 W |
| Model Name | Motion |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 112 mm |
| Product Height | 276 mm |
| Product Type | Security Bulkhead |
| Product Width | 113 mm |
| Resistant Type | Splashproof |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 10 m |
| Sensor Type | PIR |
| Shape | Rectangular |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Take your unwanted or faulty item(s) to your nearest Screwfix Store. If there is not a Screwfix Store near you, please call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.