Reolink P850 PoE or Mains-Powered White Wired 4K Indoor & Outdoor Cylinder Security Camera (621AK)
The Reolink P850 enables easy one-cable installation, minimizing wire clutter while ensuring stable 4K video transmission and power supply. Equipped with enhanced spotlights, it delivers vivid color night vision, and also supports infrared night vision mode for comprehensive 24/7 visibility, capturing vivid details day and night. Boasting a streamlined 16 x 3D zoom function, it upgrades the live view experience. With 360° pan & 90° tilt and AI auto-tracking, it provides expansive surveillance coverage, even for large areas, auto-tracking moving objects once detected. Its smart AI detection accurately identifies and distinguishes people, vehicles and a wide array of animals, effectively reducing false alarms. The built-in 2-way audio allows seamless, simple and efficient real-time conversations with anyone near the camera, adding more convenience to your surveillance. Multiple storage and recording options are also available for flexible video saving.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 80m Night Vision Range
- H: 54.2°-3.6°V: 41.7°-2.1° Varifocal Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- 16 x Optical Zoom
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
The Reolink P850 enables easy one-cable installation, minimizing wire clutter while ensuring stable 4K video transmission and power supply. Equipped with enhanced spotlights, it delivers vivid color night vision, and also supports infrared night vision mode for comprehensive 24/7 visibility, capturing vivid details day and night. Boasting a streamlined 16 x 3D zoom function, it upgrades the live view experience. With 360° pan & 90° tilt and AI auto-tracking, it provides expansive surveillance coverage, even for large areas, auto-tracking moving objects once detected. Its smart AI detection accurately identifies and distinguishes people, vehicles and a wide array of animals, effectively reducing false alarms. The built-in 2-way audio allows seamless, simple and efficient real-time conversations with anyone near the camera, adding more convenience to your surveillance. Multiple storage and recording options are also available for flexible video saving.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 80m Night Vision Range
- H: 54.2°-3.6°V: 41.7°-2.1° Varifocal Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- 16 x Optical Zoom
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Warning | KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN: Swallowing can lead to chemical burns, perforation of soft tissue, and death. Severe burns can occur within 2 hours of ingestion. Seek medical attention immediately. |
| Brand | Reolink |
| CCTV Connection Type | RJ45 |
| Cable Length | 1 m |
| Camera Colour | White |
| Camera Lens Type | Varifocal Lens |
| Camera Resolution | 4K |
| Camera Shape | Cylinder |
| Camera Use | Stand-Alone or Add to NVR |
| Compatibility | ONVIF |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Frame Rate | 25 fps |
| Frequency Band (Smart) | Up to 100 MHz |
| IP Rating | IP66 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Infrared Night Vision Range | 80 m |
| Initial Connection Network | Wired via Ethernet |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mobile Alerts | Push & Email Notifications on Alarm Activation |
| Model Name/No | P850 |
| Network Standards (Full) | Wired via Ethernet |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Depth | 177 mm |
| Product Height | 373 mm |
| Product Type | Security Camera |
| Product Width | 140 mm |
| Recording Modes | Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm |
| Security Camera Product Type | Cameras |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Viewing Angle | H: 54.2°-3.6°V: 41.7°-2.1 ° |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wired |
| With Light | Spotlight |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |