Reolink P430 PoE or Mains-Powered White Wired 4K Indoor & Outdoor Bullet Add-On Camera (144AK)
The Reolink P430 supports 5 x optical zoom to capture distant details without losing 8MP clarity, and the 123° wide angle (H:105°) covers nearly all viewing angles for comprehensive monitoring. AI accurately identifies humans and vehicles, filtering out false alarms from animals, shadows or light changes; detection zones and sensitivity are adjustable in the app for more precise alerts. Equipped with motion-activated spotlights, it delivers vivid full-color night vision for clear live and playback footage. Motion detection triggers spotlights and sirens to deter intruders, and spotlights can also be activated manually. The camera supports time-lapse video recording, ideal for tracking projects or capturing scenery, with flexible storage options including microSD card (up to 512GB, not included), Reolink NVR(not included) and FTP server. PoE technology enables power and video transmission via a single network cable, ensuring faster, simplified outdoor installation.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 30m Night Vision Range
- H:105°-36°,V:55°-17°;D:123°-399° Varifocal Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- 5 x Optical Zoom
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
The Reolink P430 supports 5 x optical zoom to capture distant details without losing 8MP clarity, and the 123° wide angle (H:105°) covers nearly all viewing angles for comprehensive monitoring. AI accurately identifies humans and vehicles, filtering out false alarms from animals, shadows or light changes; detection zones and sensitivity are adjustable in the app for more precise alerts. Equipped with motion-activated spotlights, it delivers vivid full-color night vision for clear live and playback footage. Motion detection triggers spotlights and sirens to deter intruders, and spotlights can also be activated manually. The camera supports time-lapse video recording, ideal for tracking projects or capturing scenery, with flexible storage options including microSD card (up to 512GB, not included), Reolink NVR(not included) and FTP server. PoE technology enables power and video transmission via a single network cable, ensuring faster, simplified outdoor installation.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 30m Night Vision Range
- H:105°-36°,V:55°-17°;D:123°-399° Varifocal Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- 5 x Optical Zoom
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Warning | KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN: Swallowing can lead to chemical burns, perforation of soft tissue, and death. Severe burns can occur within 2 hours of ingestion. Seek medical attention immediately. |
| Brand | Reolink |
| CCTV Connection Type | RJ45 |
| Cable Length | 1 m |
| Camera Colour | White |
| Camera Lens Type | Varifocal Lens |
| Camera Resolution | 4K |
| Camera Shape | Bullet |
| Camera Use | Stand-Alone or Add to NVR |
| Compatibility | ONVIF |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Frame Rate | 25 fps |
| Frequency Band (Smart) | Up to 100 MHz |
| IP Rating | IP67 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Infrared Night Vision Range | 30 m |
| Initial Connection Network | Wired via Ethernet |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mobile Alerts | Push & Email Notifications on Alarm Activation |
| Model Name/No | P430 |
| Network Standards (Full) | Wired via Ethernet |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Depth | 238 mm |
| Product Height | 72 mm |
| Product Type | Add-On Camera |
| Product Width | 80 mm |
| Recording Modes | Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm |
| Security Camera Product Type | Cameras |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Viewing Angle | H:105°-36°,V:55°-17°;D:123°-399 ° |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wired |
| With Light | Spotlight |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |