Refurb Wagner 2369472 460W Electric Fence & Decking Sprayer 220-240V (926TU)
Portable electric fine spray system for quickly and easily applying solvent or water-based fence paint, oil, stain, varnish, wood preservatives and treatments. Extra fine atomisation, for uniform paint coverage with a single coat. Fully adjustable paint volume for control based on the size of the object being sprayed and your working speed. Air jacket surrounds the spray jet to minimize overspray. Detachable gun for quick, easy changes to attachments, paints and refilling or cleaning the gun.
- 460W
- 1.4Ltr Capacity
- 1.8m Hose
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Horizontal, Vertical & Round Jet Settings
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
Portable electric fine spray system for quickly and easily applying solvent or water-based fence paint, oil, stain, varnish, wood preservatives and treatments. Extra fine atomisation, for uniform paint coverage with a single coat. Fully adjustable paint volume for control based on the size of the object being sprayed and your working speed. Air jacket surrounds the spray jet to minimize overspray. Detachable gun for quick, easy changes to attachments, paints and refilling or cleaning the gun.
- 460W
- 1.4Ltr Capacity
- 1.8m Hose
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Horizontal, Vertical & Round Jet Settings
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wagner |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Corded |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Length | 1.8 m |
| Litre Capacity | 1.4 Ltr |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 2369472 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 460 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Fence & Decking Sprayer |
| Suitable Paint Type | Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01327 368 410 |
| Total Product Weight | 2.5 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Wagner Spraytech UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | NN12 8GX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | J Wagner GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 88677 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |
Product Contents
Carry strap, spray attachment, stirrer and replacement nozzle seal.