Refurb Victorian Radiator Cover White 1220mm x 210mm x 918mm (659LT)
This white Victorian radiator cabinet features a cross-pattern design with ventilation holes, concealing radiators while maintaining airflow. Made from MDF with a matt paint finish, it delivers a smooth, durable surface suited to traditional and modern interiors. The fixed design protects against hot or sharp edges and provides a practical top surface for ornaments or light storage. Suitable for radiators up to 1127mm wide, 875mm high and 135mm deep. It can be installed as base-standing or wall-hung, and offers a safe and stylish solution for domestic heating spaces.
- Easy Assembly
- MDF Construction
- Matt Finish
- Smooth Finish
- Base Standing or Wall Hung Installation
- Fixed
- Cross-Pattern Slats for Airflow
View all: Unbranded Radiator Covers
This white Victorian radiator cabinet features a cross-pattern design with ventilation holes, concealing radiators while maintaining airflow. Made from MDF with a matt paint finish, it delivers a smooth, durable surface suited to traditional and modern interiors. The fixed design protects against hot or sharp edges and provides a practical top surface for ornaments or light storage. Suitable for radiators up to 1127mm wide, 875mm high and 135mm deep. It can be installed as base-standing or wall-hung, and offers a safe and stylish solution for domestic heating spaces.
- Easy Assembly
- MDF Construction
- Matt Finish
- Smooth Finish
- Base Standing or Wall Hung Installation
- Fixed
- Cross-Pattern Slats for Airflow
View all: Unbranded Radiator Covers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Brand | Unbranded |
| Colour | White |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Plumbing) | MDF Construction |
| Easy Assembly | Easy Assembly |
| Finish | Matt Finish |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Internal Depth | 160 mm |
| Internal Height | 900 mm |
| Internal Width | 1202 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 210 mm |
| Product Height | 918 mm |
| Product Type | Radiator Cover |
| Product Width | 1220 mm |
| Total Product Weight | 16.49 kg |